Oban & District Riding Club Open Show - 13th June 2010

 
 
Class 1 - In-hand Mountain & Moorland Large Breeds
1st
D Maxwell
Ellie
2nd
Ashleigh Kilgour
Daffydd
3rd
Nichola MacGillivray
Tracey Dene
4th
Bethan Lemmon
Woody
5th
Kathryn Henderson
Joey
 
 
Class 2 - In-hand any breed over 14.2hh
1st
Sarah Cresswell
Bennie
2nd
Julie MacInnes
Millie
3rd
Lyndsay Sykes
Bilbo Baggins
4th
Laura MacLachlan
Capatalist
5th
Glenis Campbell
Red Monarch
 
 
Class 3 - Ridden Mountain & Moorland Small Breeds
1st
Ashleigh Kilgour
Daffydd
2nd
Jane Sturrock
ILPH Follie
3rd
Bethan Lemmon
Woody
4th
K MacIntyre
Ellie
 
 
Class 4 - In-hand Mountain & Moorland Small Breeds
1st
Janice Burnip
Twyford Jamis
2nd
Rebecca Foster
Lovie
 
 
Class 5 - In-hand any breed under 14.2hh
1st
Rebecca Scott
Stoak Grace
2nd
Mhairi Hogg
Dougal
3rd
Iona Baillie
Brooklyn
4th
Ella Raeburn
Spirit
5th
Jodie Sloss
Glencruitten Friendly Fire
 
 
Class 6 - Ridden Mountain & Moorland Small Breeds
1st
Rebecca Foster
Dylan
2nd
Olivia Foster
Meesha
 
 
Mountain & Moorland Championship
Champion
Rebecca Scott
Stoak Grace
Reserve
Ashleigh Kilgour
Daffydd
 
 
Class 7 - Lead Rein Showing
1st
Laura Johnstone
Lauri
 
 
Class 8 - 12.2hh & under Showing
1st
Rebecca Scott
Stoak Grace
2nd
Jodie Sloss
Glencruitten Friendly Fire
 
 
Class 9 - 13.2hh & under Showing
1st
Iona Bailley
Brooklyn
2nd
Aimée Johnston
Asterix
3rd
Kathryn Henderson
Joey
 
 
Class 10 - 14.2hh & under Showing
1st
Jane Sturrock
ILPH Follie
2nd
Ella MacDonald
Hooks Pockus
3rd
Ella Raeburn
Spirit
4th
Michelle MacDonald
Guinness
 
 
Class 11 - 15.2hh & under Showing
1st
Yvonne Sloss
Anique Paleasi
2nd
Julie Donn
Stanhopes Rozwig
3rd
Louise Smellie
Bennie
4th
Karen Miller
Tilly Bud
5th
Julie McLeish
Chazza
6th
Christine MacPhee
Coloured Ocean
 
 
Class 12 - Exceeding 15.2hh Showing
1st
Laura MacLachlan
Capatalist
2nd
Julie Donn
Dark Rumour
3rd
Janice Burnip
Burnbank Millenium
4th
Justine Campbell
Mr T
5th
Julie MacInnes
Millie
 
 
Showing Championship
Champion
Yvonne Sloss
Anique Paleasi
Reserve
Rebecca Scott
Stoak Grace
 
 
Class 13 - Open Horse Working Hunter
1st
Yvonne Sloss
Anique Paleasi
 
 
Class 14 - Novice Horse Working Hunter
1st
Karen Miller
Tilly Bud
2nd
Kerrie MacPhail
Safari
3rd
Roanna Taylor
Local Hero
4th
Justine Campbell
Mr T
 
 
Class 15 - Open Pony Working Hunter
1st
Ashleigh Kilgour
Daffydd
2nd
Jane Sturrock
ILPH Follie
3rd
Olivia Foster
Meesha
 
 
Class 16 - Novice Pony Working Hunter
1st
Ella MacDonald
Hookus Pockus
2nd
Aimée Johnston
Asterix
3rd
Rebecca Foster
Dylan
4th
Bethan Lemmon
Woody
5th
Hector MacDonald
Earth Pyper
6th
Iona Baillie
Brooklyn
 
 
Working Hunter Championship
Champion
Karen Miller
Tilly Bud
Reserve
Ashley Kilgour
Daffydd
 
 
Overall Show Championship
Supreme Champion
Yvonne Sloss
Anique Paleasi
 
 
Class 17 - Nursery Novice 30 - 55cms
1st
Bethan Lemmon
Woody
2nd
Jodie Sloss
Glencruitten Friendly Fire
3rd
Iona Baillie
Brooklyn
4th
Rebecca Scott
Stoak Grace
5th
Ella Raeburn
Spirit
6th=
Rebecca Foster
Dylan
6th=
Hector MacDonald
Earth Pyper
6th=
Aimée Johnston
Asterix
 
 
Class 18 - Novice 55 - 70cms
1st
Iona Baillie
Brooklyn
2nd
Aimée Johnston
Asterix
3rd
Bethan Lemmon
Woody
4th
Olivia Foster
Meesha
5th
Jodie Sloss
Glencruitten Friendly Fire
6th=
Ella MacDonald
Hookus Pockus
6th=
Hector MacDonald
Earth Pyper
 
 
Class 19 - Intermediate 70 - 80cms
1st
Kerrie MacPhail
Safari
2nd
Olivia Foster
Meesha
3rd
Shona MacArthur
Red
4th
Roanna Taylor
Local Hero
5th
Hannah Barr
Shellys Girl
 
 
Class 20 - Small Open 80 - 90cm
1st
Shona MacArthur
Red
2nd
Yvonne Sloss
Anique Paleasi
3rd
Karen Miller
Tilly Bud
4th
Kerrie MacPhail
Safari
5th
Julie Donn
Dark Rumour
6th
Roanna Taylor
Local Hero
 
 
Class 21 - Open 90cm - 1m
1st
Yvonne Sloss
Anique Paleasi
 
 
Well done everyone and many thanks to all judges, stewards, and helpers. We couldn't run it without you and we are very grateful.